Tipy na výlet

Přímo na Cikháji můžete najít dětské hřiště, sochu čerta, zvoničku u Koláčkových, památník 1. sv. války (vedle OÚ) a památník partyzánů (za restaurací Tisůvka).

    

Určitě nezapomeňte prozkoumat cikhajské lesy – Tisůvka a Čertův kámen, pramen řeky Svratky a Sázavy, Žákova hora s pralesem a Stříbrnou studánkou, která se podle pověsti jednou za rok otevře a vydává svoje poklady. 

V okolí Cikháje stojí za to navštívit např. Devět skal (6 km), Čtyři palice (14 km), Zkamenělý zámek, Milovské perníčky, Radostínské rašeliniště, …

 

Projížďky na koni:

Pokud byste se chtěli projet na koních nebo ponících, je možné kontaktovat stáj Phoenix v nedalekém Herálci (6 km). Informujte se na tel. čísle: 723558583 nebo faceboku: Stáj Phoenix Herálec.

Zimní sporty:

Okolní kopce umožňují sáňkování a bobování. Lyžařské tratě kopírují turistické trasy a jsou ve spolupráci se sousedními obcemi udržovány. Sjezdové lyžování nabízí svahy a vleky ve Svratce (cca 11 km) a v Novém Městě na Moravě (cca 25 km). V lesním rybníku Zlatnice (cca 600 metrů) možnost bruslení. 

Běžecké tratě a aktuality: http://www.ski-velkedarko.cz/ nebo na facebooku: Subregion Velke Darko.

Letní sporty:

Obec Cikháj v roce 2020 vybudovala víceúčelové hřiště, které je možné využít po telefonické domluvě se správcem (604158672 – pan Litochleb). Můžete si zde zahrát volejbal, nohejbal, tenis, basketball a malou kopanou. Hřiště má umělou trávu s křemičitým pískem. Poplatek je dobrovolný.

 

Možnost pěší turistiky po vyznačených lesních cestách.

Okolní kopcovitý terén je vhodný pro vyjížďky na horských kolech. V Novém Městě na Moravě lze využít singletracky v Cyklo Aréně Vysočina: http://www.vysocina.bike

Možnosti koupání:

Velké Dářko 7 km lze půjčit i šlapadlo
Pilská nádrž  10 km spousta vyžití i pro děti, lze půjčit šlapadlo nebo lodičku
Žďár nad Sázavou  10 km aquapark
Hlinsko  15 km přírodní biotop
Nové Město na Moravě  16 km Městské Lázně
Medlov  20 km rybník
Sykovec  21 km rybník 
 Jihlava 50 km aquapark Vodní ráj


Přírodní koupací biotop Hlinsko

 

V letních měsících je v přilehlých lesích možnost sběru borůvek a malin. V podzimních měsících se lesy stávají rájem houbařů.

 

Další tipy:

Pramen Svratky necelé 3 km, pěšky 45 min, kolo 15 min Pramen Svratky určitě stojí za to navštívit, můžete dále pokračovat na Žákovu horu (trasa dlouhá cca 8 km), vhodné i na kolo po červené trase, horší terén, ale sjízdný.  
Radostínské rašeliniště přes Velké Dářko  18 km Trasa  je vhodná pro pěší i kolo, po cestě se můžete občerstvit na Velkém Dářku (občerstvení převážně funguje pouze přes léto), u Hrocha (otevřeno celoročně, nebo si můžete trasu protáhnout na Račín, případně se stavit v Radostíně U Šimáka.    
Tisůvka – Čertův kámen  2 km Nejbližší vrch tyčící se ve výšce 810 m  určitě za výšlap stojí, horší trasa, vhodná spíše pro pěší turistiku, pokud chcete trasu absolvovat na kole či s kočárkem, je možné si cestu prodloužit a obejít vrch po „Mokré“    
Salon Expres Polnička („Vagon“)  9 km Pokud máte děti, určitě byste neměli zapomenout navštívit zdejší atrakce. Najdete zde zahradní železnici, vodní čluny, skákací hrad, lanovku, čtyřkolky a výborné občerstvení      
 Okružní trasa   20 km Pokud se budete chtít jenom toulat.. zkuste trasu Cikháj-Světnov-Stržanov-Pilaská nádrž-Polnička-Škrdlovice. Každý si zde určitě najde to své.      
           

 

Další tipy:

Veselý Kopec U Hlinska- skanzen,

Draxmoor- strašidelný zámek Dolní Rožínka,

Šiklův mlýn – westernové městečko,

Toulcovy maštale- skalní město,

Obří model kolejišť- Žďár nad Sázavou,

Hrady- Pernštějn, Svojanov, Zámek Žďár, Zelená hora- kaple sv.Jana Nepomuckého, Zámek Litomyšl, Nové hrady